Jak urządzić mieszkanie na wynajem długoterminowy?

23 kwi
  • Przed rozpoczęciem urządzania mieszkania do wynajęcia warto określić docelową grupę najemców, do której kierowane będzie ogłoszenie.
  • Na atrakcyjność mieszkania wpływają takie czynniki jak standard wykończenia, lokalizacja, komunikacja z innymi częściami miasta i okolica.
  • Wykańczając mieszkania w wyższym standardzie, warto skusić się na coś więcej niż podstawowe meble lub sprzęt AGD. Wśród dodatków mile widzianych przez najemców są np. ekspres do kawy czy mikrofalówka.
  • Aby zyskać jak najszersze grono zainteresowanych najemców, mieszkanie powinno być utrzymane w stonowanych neutralnych kolorach – bez narzucania konkretnego stylu.

Do kogo kierujesz swoją ofertę wynajmu długoterminowego?

Wyposażenie mieszkania do wynajęcia daje wiele możliwości, a ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. By zawęzić listę pomysłów i inspiracji, określ, kogo chcesz zachęcić do podpisania umowy najmu. Od tego będzie zależeć to, jak przygotujesz lokal i jak bardzo ta inwestycja będzie Ci się opłacać.

Jeśli Twoją grupą docelową są np. studenci, możesz postawić na podstawowe, niezbędne wyposażenie mieszkania. Nie chodzi o to, aby sprzęt, meble lub wykończenie lokalu były niskiej jakości. Nie ma potrzeby, aby inwestować w wysokiej klasy urządzenia. Na rynku można znaleźć sporo optymalnych rozwiązań pozwalających połączyć jakość z funkcjonalnością i trwałością. Ponadto uniwersalny styl pozwoli dobrze się czuć w czterech ścianach każdemu, niezależnie od gustu.

Inaczej wygląda inwestycja w mieszkanie, jeśli chcesz wynająć je np. rodzinie z dziećmi, osobie rozwijającej swoją karierę, biznesmenowi czy studentowi. Tacy klienci często są przyzwyczajeni do określonego standardu życia i chętnie będą szukać właśnie takich ofert najmu.

Jak urządzić mieszkanie do wynajęcia w wersji ekonomicznej?

Mieszkanie inwestycyjne w standardzie ekonomicznym będzie zwykle lokalem typu „studio" lub z dwoma pokojami. W pierwszym przypadku najemców szuka się raczej wśród par lub singli. Dwa pokoje dają możliwość wynajęcia ich osobno różnym chętnym, którzy niekoniecznie się znają.

Tego typu lokale deweloperskie powinny znajdować się w atrakcyjnym miejscu, aby przyniosły Ci realne zyski z najmu. W mieście wyznacznikiem atrakcyjności będzie np. bliskość stacji metra czy przystanków autobusowych. Liczy się także okoliczna infrastruktura obejmująca sklepy, lokale usługowe, szkoły i biura. Jeśli chodzi o takie lokale inwestycyjne, Gdańsk ma sporo propozycji z dużym potencjałem. Jednym z nich jest osiedle Leszczynowy Park w dzielnicy Jasień. To inwestycja, która znalazła się w miejscu zachęcającym połączeniem użytkowej przestrzeni miejskiej z naturalną sprzyjającą wypoczynkowi.

Urządzając mieszkanie w wersji ekonomicznej, pamiętaj, że:

  • materiały wykończeniowe niekoniecznie muszą być z najwyższej półki, ale na pewno powinny być trwałe i solidne,
  • pokrycie podłogi powinno być maksymalnie odporne na uszkodzenia, a ponadto łatwe w demontażu i wymianie na nowe,
  • designerskie dodatki, które podobają się Tobie, niekoniecznie trafią w gust najemcy; zarówno na zdjęciach, jak i na żywo najlepiej prezentują się neutralne wnętrza,
  • potencjalny najemca przychylniej spojrzy na mieszkanie wyposażone w podstawowy sprzęt AGD i meble (krzesła, stół, szafę itp.).

Jak urządzić mieszkanie do wynajęcia w wersji premium?

Wyposażenie mieszkania do wynajęcia w wyższym standardzie sprawdza się zwłaszcza w dużych miastach, gdzie klientów po prostu stać na utrzymanie takiego lokalu. Oferta wynajmu może zainteresować np. osoby z zagranicy, które do Polski przyjeżdżają na długoterminowy kontrakt lub te bardziej zamożne, które cenią komfort w wersji deluxe.

Najem długoterminowy mieszkania w tym wariancie będzie opłacalny zwłaszcza w połączeniu z atrakcyjnie zaaranżowanym otoczeniem, dobrym dojazdem do różnych części miasta i usytuowaniem w dzielnicy, która uchodzi za prestiżową.

Urządzając mieszkanie w wersji premium, pamiętaj, że:

  • lokal powinien być funkcjonalny, łatwy do utrzymania w czystości, a przy tym estetycznie wykończony,
  • w ramach wyposażenia nie wystarczą podstawowe meble czy sprzęt; dodatki takie jak ekspres do kawy, kuchenka mikrofalowa, telewizor z dużym ekranem lub inne akcesoria kuchenne i łazienkowe zwiększają atrakcyjność mieszkania,
  • najemca może zwrócić uwagę także na zabezpieczenia antywłamaniowe i jakość wykonania drzwi zewnętrznych;
  • w tego typu lokalach można skusić się na niecodzienne elementy w ramach tzw. inteligentnego domu; przykładem są czujniki ruchu, które co prawda podniosą cenę najmu, ale dla potencjalnych najemców będą wartością dodaną.

Najem długoterminowy mieszkania – co z tą aranżacją?

Wiesz już, że im bardziej uniwersalne i neutralne Twoje mieszkanie inwestycyjne, tym większe będzie grono potencjalnych zainteresowanych najemców. Najbezpieczniejszym wyborem jest utrzymanie wnętrz w stonowanych kolorach. Od lat modne są odcienie bieli, szarości albo beżu. Najemcom podoba się również nowoczesny, minimalistyczny styl wystroju również w zakresie umeblowania. Zrezygnuj z jaskrawych kolorów i nietypowych kształtów.

Interesuje Cię inwestycja w mieszkanie do wynajęcia? Szukaj lokalu z rynku pierwotnego w atrakcyjnej lokalizacji! W portfolio Domesta nie tylko znajdziesz wiele takich ofert, ale otrzymasz też profesjonalne doradztwo w tym zakresie. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz także