Jaki metraż mieszkania dobrać dla rodziny z dziećmi?
- Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia, która powinna przypadać na osobę, to 12 m2,
- Układ pomieszczeń w mieszkaniu wpływa na funkcjonalność i wygodę domowników.
- Szukając mieszkania dla rodziny i dobierając jego powierzchnię, weź pod uwagę potrzeby każdego z jej członków. Mogą być różne w zależności od wieku, preferencji, stylu życia czy zainteresowań.
Jaki metraż przeznaczyć na osobę, aby żyć wygodnie?
Choć w rodzinnym mieszkaniu żyje się wspólnie, ważna jest również przestrzeń, którą każda osoba może przeznaczyć wyłącznie na swoje potrzeby. Nie ma o tym mowy w przepisach budowlanych, ale istnieją umowne wytyczne, którymi można się sugerować przy aranżacji przestrzeni lokalu. Jak jednak wyliczyć pożądany metraż?
Najczęściej za wartość minimalną uznaje się ok. 12 m2 na osobę. Z tego rachunku wynikałoby, że mieszkanie dla 4-osobowej rodzinie o powierzchni ok. 50 m2 byłoby odpowiednim wyborem. To jednak tylko teoria.
W praktyce większość osób szukających przestrzeni do życia dla siebie i swoich bliskich oczekuje jednak czegoś więcej niż minimum. W końcu mieszkanie ma być azylem i miejscem, w którym każdy członek rodziny może poczuć się sobą oraz spędzać czas tak, jak chce. Właśnie dlatego coraz więcej osób spogląda w stronę nowoczesnych inwestycji deweloperskich. Na terenie Trójmiasta powstają atrakcyjne lokale, które mają do zaoferowania znacznie więcej, niż zapewnienie podstawowych potrzeb mieszkaniowych.
Osiedla Domesty, takie jak Urzeka czy Polana Kampinoska w Gdańsku, są nie tylko atrakcyjne wizualnie i elegancko wykończone. Wokół nich rozpościerają się tereny rekreacyjne zachęcające do aktywnego spędzania czasu. Zapewniają one liczne dodatkowe udogodnienia, jak ogródki, loggie czy tarasy. Wszystko po to, aby zainteresowani mieli jak największą satysfakcję z zakupu własnego mieszkania. Istotny jest także metraż mieszkań. Te na potrzeby rodzin z dziećmi mają powierzchnię sięgającą nawet ponad 80 m2.
Jaki metraż dla 3-osobowej rodziny? Liczba pokoi ma znaczenie
Liczba pomieszczeń dostępnych w mieszkaniu powinna być ściśle związana z liczbą członków rodziny, ale także stylem życia każdego z nich. Jeśli mieszkania szukają rodzice z jednym dzieckiem, może wystarczyć im np. lokal z dwiema sypialniami i dodatkową otwartą przestrzenią salonowo-kuchenną.
Dziecko będzie miało do dyspozycji własne pomieszczenie (co nabiera znaczenia zwłaszcza w wieku nastoletnim), a rodzice swoją oazę spokoju. Aby natomiast zapewnić komfort rodzicom z dwójką dzieci, trzy sypialnie wydają się optymalne. W każdym przypadku decyzję o liczbie i układzie pomieszczeń należy dobrze przemyśleć, również w perspektywie kolejnych lat i z uwzględnieniem możliwości powiększenia się rodziny.
Jakie znaczenie ma układ mieszkania dla komfortu rodziny?
W mieszkaniu wieloosobowej rodziny zwykle dużo się dzieje. Jedną z ważniejszych kwestii jest więc wybór między oddzielną kuchnią a salonem z aneksem kuchennym. To drugie rozwiązanie sprawi, że mieszkanie pod względem wizualnym wyda się przestronniejsze. Dodatkowo umożliwi kontakt między domownikami przebywającymi w części salonowej i kuchennej.
Przemyślane rozmieszczenie sypialni może mieć wpływ na funkcjonalność całego mieszkania. Jeśli np. pokoje dla dzieci zaaranżujesz w głębi lokalu, z dala od kuchni czy drzwi wejściowych, zapewnisz im dobre warunki do koncentracji podczas nauki czy spokojny sen.
Na komfort życia wpływa także sposób urządzenia łazienki i toalety. Z tego powodu warto zadbać o to, żeby w mieszkaniu znalazły się dwa oddzielne pomieszczenia sanitarne. Dzięki temu poranne przygotowania do pracy lub szkoły nie będą kolidowały z potrzebą skorzystania z toalety przez poszczególnych domowników czy gości.
Wiesz już, jaki jest optymalny metraż na osobę i w jakim kierunku dążyć, aby zapewnić domownikom jak największy komfort życia. Aby jednak znaleźć idealne lokum dla rodziny o zróżnicowanych potrzebach, warto też przejrzeć jak najwięcej ofert sprzedaży.
Zwróć uwagę na to, że na nowych osiedlach często można zobaczyć strefy specjalnie zaaranżowane dla rodzin z dziećmi. To dodatkowa przestrzeń, w której dzieci mogą bawić się bezpiecznie czy uprawiać sporty. To również miejsca piknikowe, boiska lub siłownie dostępne wyłącznie dla mieszkańców danego osiedla.
Poznaj projekty, jakie są realizowane na terenie Gdańska – być może na nowoczesnych, trójmiejskich osiedlach Domesta znajdziesz swoje wymarzone miejsce.